Je nejvyšší čas učit a vzdělávat jinak.
Čerpat z esence, tedy vnitřní motivace. Sjednocovat v sobě techniku, metodiku a prožitek.
Se studenty být v partnerském vztahu, nikoliv direktivně autoritativním.
Možností je také duhová hudební harmonie – poznávat hudbu hravě a barevně. Přiklad z praxe: dospělý se
v duhové hudební harmonii naučil hrát na C dur sopránovou flétnu a A moll indiánskou šestidírku za necelý rok.
Čerpat z Esence se v pedagogice nazývá vycházet z vnitřní motivace a s ní objevovat a poznávat sebe a svět /učení se/. Ohmatej si tuto esenci v sobě, ukotvi se v ní a z ní koukej, poznávej a tvoř. Vedle obejvování své esence, jedinečnosti a radosti v hraní, v životě. Budeme poznávat základy hudební harmonie. Témata jsou níže.
Z minulosti…
Co se dělo v hudební pedagogice ZUŠ i základních školách dříve? Direktivností a tlakem na techniku, výkon jsme odešli ze své esence a pocitu radosti ze hry. Odešli jme k pozornosti na černé unifikované noty a k ovládání hudebního nástroje /techniky, řádu/. Uměli jsme třeba perfektně ovládat hudební nástroj, ale ztratil se prožitek a hlavně ona radost z hudby, naplnění. Znali jsme zahrát to napsané, ale co třeba složit píseň? Improvizace? V některých z nás dospělých docházelo k tomu, že jsme úplně přestali zkoušet hrát a zpívat a vtiskli si do sebe přesvědčení typu: “Nic neumím.” “Nejsem dost dobrá.” “Nezpívej, zní to falešně, strašný.” Sami jsme se pak odsoudili nebo obvinili a odvaha a chuť se vytratila.
Duhová hudební harmonie v roční škole Souznění
Poznáváme, učíme se, objevujeme…
Znovunalezení rovnováhy v hudební pedagogice- techniku, metodiku a prožitek z hudby v sobě integrujeme, sjednocujeme.
A) znovu nalezení radosti z hudby (“umění nás promění.” Co Čech, to muzikant.” Hudba nás léčí. Hudba je výmluvňejší než-li všechna slova.” “Hudba léčí.”
B) Duhová hudební harmonie, hudební pedagogika prožitkem. Během roku si projdeme základy, aby zejména laici získali potřebné znalosti, dovednosti, techniku a metodiku.
Rytmus – element země, rytmická škola – sudé sudé a liché rytmy, bicí nástroje, rytmizace a vtělování.
Melodie, harmonie – element vody, druhy stupnic, duhová hudební harmonie. Překročení přesvědčení strach a nedůvěra v černé noty.
Tempo a dynamika v písni hudební harmonii, píseň síly, píseň jako pokyn, píseň a rituál, píseň v cyklu života a roku.
Tvorba písně, mantra, rytmus roku a tvorba, dechové nástroje – čtvrtá čakra
Péče o hlas, témata hlas, projev, komunikace, dále element prostoru a kovové nástoje – pátá čakra
Intervaly, improvizace – šestá čakra
Naslouchání, poslech hudby, žánry – sedmá čakra
Struktura hodiny, učení versus terapie, léčení, individuální a skupinová výuka – osmá čakra
Budou nám také pomáhat další pylíře školy Souznění. Měkké dovednosti v životě, výchově a vzdělávání – zaměříme se na sebepéči, komunikac, naši emoční kapacitu a mentální odolnost. Co to prakticky znamená? Prožitkem si projdeme naše dětství a uvidíme nejsilnější otisky, díky kterým vnímáme tzv. bloky a traumata ve svém životě. Pracovat budeme se svým superegem . zvnitřněnými přesvědčeními, soudy a hodnoceními, které nás ovlivňují energeticky, v našich myšlenkách /mentální návyky, jednání/, v naší emoční kapacitě a zvládání našich emocí, reakcí, v našim fyzickém stavu.
Celostní pohled na člověka – poznávat sebe sama a měnit staré návyky, tendence /věodmé i podvědomé/ na nové zdravé a úrospěšné životu.